środa, 27 kwietnia 2011

Kalinin na czwartek

P. str. 205
Język narracji w prozie A. Kalinina


1. Trzy następujące po sobie zdania, których szyk można uznać za naturalny:
"Akurat koło dużej kępy leszczyny przejeżdżali my wozem. W niej jak ulał schronienie znalazło się dla koni i taboru całego. Stamtąd dopiero patrzeć my mogli bezpiecznie na teren dookoła, na gościniec lipowy i niebo bezchmurne, po którym samolot latał."


Zdanie u Kalinina: "Wtem od lasu, gdzie gościniec lipami starymi wysadzany początek swój brał, tętent kopyt końskich doleciał uszu naszych."


Zdanie poprawione: Wtedy do naszych uszu doleciał tętent końskich kopyt od lasu, gdzie brał swój początek gościniec wysadzany starymi lipami.


Kalinin przestawia najczęściej takie części zdania jak: orzeczenia, przydawki i dopęłnienia. Na końcu zdań najchętniej umieszcza czasowniki (zatrzymał, fruwało,potrafi, odlecieli, się stawał), ale także słowa takie jak: takoż, wcale, nawet. Zmienia to melodię zdania, tak, że czytelnik może zauważyć, co w danym zdaniu jest ważne. Takie przestawianie wyrazów służy przede wszystkim, by podkreślić znaczenie słowa, sens całego zdania oraz by odróżnić istotniejszą część. Daje to także efekt zwiększonego zainteresowania czytelnika tekstem, zwrócenia uwagi i nadania nastrojowości.


2.  3 słowa - archaizmy:
Tabor - dawne określenie obozu warownego, uformowanego z połączonych ze sobą wozów
Kawalerzysta - żołnierz służący w konnicy, ułan
Szelma - określenie z dezaprobatą lub z uznaniem o osobie sprytnej, umiejącej sobie radzić w życiu, nie zawsze w uczciwy sposób


Kalinin nie używa niektórych archaizmów wymiennie z wyrazami współczesnymi (jak na przykład te, które wymieniłam przed chwilą), ponieważ daje to efekt tworzenia nastroju dawności i powagi lub sprawia, że czytany tekst staje się bardziej interesujący i bogaty.


3. Wyrazy używane w niecodziennych znaczeniach:
ujść - uciec, wynieść się
gonić - biec, spieszyć się, ścigać
pilne - ważne, istotne, kluczowe
migać - pojawiać się, ukazywać się
zagrać - wybuchać, zdetonować


4.

aero - powietrzne, fłot - z rosyjskiego samolot
luft - powietrzne, waffe - z niemieckiego działo, armata


Aerofłoty są to rosyjskie samoloty (z czerwonymi gwiazdami)
Luftwafy są to niemieckie samoloty (z czarnym krzyżem), czyli Siły Powietrzne III Rzeszy powołane rozkazem Hitlera, jak również oficjalna nazwa powojennych sił powietrznych Republiki Federalnej Niemiec aż do dzisiaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz