wtorek, 31 maja 2011

Zadanie - szczęśliwe życie

P. str. 296


Związek frazeologiczny


1. Związki frazeologiczne w wierszu Bursy "Nauka chodzenia"
- stanąć na nogach
- uchylić przed kimś czoło


Rozumienie dwuwersu: myślałem że jak wreszcie stanę na nogach/ uchylą przede mną czoła
Na początku dla osoby, która nie zna tych związków frazeologicznych, sformułowanie może wydawać się dziwne i nie zrozumiałe. Jednak po odszukaniu w słowniku wyjaśnień tych frazeologizmów zdanie jest jasne, czyli oznacza: myślałem że jak wreszcie wyzdrowieję - dźwignę się z niedostatku/ bedą mieli do mnie szacunek.


2. Błąd frazeologiczny - naruszenie stałości związku frazeologicznego, zmiana postaci gramatycznej jednego ze składników fazeologizmu, niepotrzebne rozbudowanie związku frazeologicznego, krzyżowanie składników dwóch idiomów lub używanie frazeologizmu niezgodnie z jego znaczeniem.


Spójrzmy prawdzie w oczy Barańczaka: 5 związków frazeologicznych


- stanąć na wysokości zadania
- spojrzeć prawdzie w oczy
- komuś ugięły się nogi
- rzucić na kolana
- dać z siebie wszystko


Przekształcono większość z podanych wyżej frazeologizmów np. stańmy na wysokości oczy zamist stańmy na wysokości zadania lub odważmy się spojrzeć prawdzie w te szare oczy zamiast spojrzeć prawdzie w oczy. 


Wielokrotne zabiegi defrazeologizacji i liczne kompilacje zmuszają adresata tekstu do głębszego zbadania utworu. Autor sprytnie przekazuje czytelnikowi poprzez ten zabieg, że znaczenie w kontekście wiersza jest inne, a także wpływa na zagęszczenie tekstu oraz urozmaica jego treść.


Notatka:


Frazeologia - jest to dział językoznawstwa, a dokładnie leksykologii, zajmujący się analizą utrwalonych w danym języku połączeń wyrazowych lub jest to zasób charakterystyczny dla danego języka typu połączeń wielowyrazowych, zwanych związkami frazeologicznymi, lub krótko frazeologizmami.


Poezja - wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.


Frazeologizmy w poezji używane są dość rzadko, jednak mogę podac przykłady w wierszach Barańczaka czy Szymborskiej.  Stosowane są przede wszystkim po to, aby przesłać głębsze znaczenie, aby zaznaczyć, że znaczenie w kontekście wiersza jest inne i aby zachęcić odbiorcę do zbadania utworu i do namysłu. Takie zabiegi (stosowanie frazeologizmów) wzbogaca i urozmaica treść, by przykuć uwagę, zaciekawić i skłonić do refleksji.


P. str. 310


1. Narrator czerpie radość ze zwykłego codziennego życia, z każdej czynności lub obiektu spotkanego na swojej drodze. 
Np. z pór roku, rozkosznych czasów i przyjemności, z rodziny, z ogrodu, z sadu, z jedzenia, ze zwierząt itd.


2. Rej prezentuje swój stosunek do życia bardzo otwarcie, możemy od razu zauważyć, ze potrafi cieszyć się z każdej chwili i z każdej drobnej rzeczy. Uszczęśliwia go wszystko to, co każdy inny człowiek uznaje za normalne i zwykle, który w ogóle nie zauważa w tym powodu do radości. 
Światopogląd renesansowy można przyrównać do stosunku Reja do świata, ponieważ także mówi o szczęściu, przyjemności, przyrodzie, odrodzeniu myśli, zafascynowaniu samym sobą (uczuciami, emocjami) i światem, optymizmie w życiu itd.


3. W eseju "Krzątactwo" można wywnioskować, że podstawą naszego życia jest codzienność. Wydaje się być zwykła, jednak przeżywamy ją jako niezwykle ważną, ponieważ sęk tkwi w drobiazgach. Można więc stwierdzić, że zwykła codzienność to tylko tło zdarzeń niezwykłych, krótkich chwil, które pamiętamy. Wydaje nam się, że codziennie robimy to samo: jemy, śpimy, chodzimy do pracy czy szkoły - szara codzienność, jednak jest to tylko tłem naszych wszystkich zdarzeń i chwil, które wpływają na nasze życie i odgrywają ważne role. Dlatego też, mogę stwierdzić, że tezy Reja mają charakter uniwersalny, ponieważ mówią o naszym codziennym życiu, o tym, że powinniśmy się cieszyć i czerpać korzyści z  każdej krótkiej chwili i z każdego obiektu napotkanego na naszej drodze, bo właśnie to ubarwia naszą egzystencję.
Sposób przekazywania jak i treść są bardzo podobne u Reja jak i w eseju. Rej i Jolanta Brach-Czaina przekazują jasno, używając przykładów to, co chcą pokazać odbiorcy. A treść jest również podobna - oboje mówią o czerpaniu radości ze zwykłego codziennego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz